Tuesday, 29 April 2014

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN TAHUN 5

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN MODAL INSAN

Bilangan murid                      :              49 orang
Tarikh                                     :           06 Mei 2014
Tahun                                     :            5 Inovatif
Masa                                       :           08.00-08.40 pagi (40 minit)
Tajuk                                      :           Nilai murni
Model                                     :           Koperatif

Hasil Pembelajaran                 :

Hasil Pembelajaran (HP)
Huraian  Hasil Pembelajaran (HHP)

HPU
7.0 Membaca, menaakul dan menghayati kandungan teks yang dibaca.
HPK
7.1 Membaca dan menerangkan makna kandungan teks yang tersurat dan tersirat.


Aras 1(i)
Membuat andaian tentang sesuatu perkara yang tersirat berdasarkan maklumat yang tersurat.

Objektif Pembelajaran
Pada akhir pembelajaran, murid dapat menghuraikan nilai murni berdasarkan soalan yang diberikan secara kumpulan dengan menggunakan teknik pentomin dan variasi soalan.

Pengetahuan Sedia Ada
Pelajar mengetahui cara mencari nilai murni melalui bahan teks.

Penggabungjalinan
HPU 11.0 Membuat ulasan tentang bahan yang didengar, dibaca dan ditonton.
HPK 11.1 Menyatakan pandangan tentang perkara yang menarik dalam sesebuah karya.
HHP Aras (i) Mengenal pasti perkara menarik dalam sesebuah karya.

Kemahiran Bernilai Tambah (KBT)
Nilai:   Bersedia, Berkeyakinan, Berfikir, Bekerjasama, Berani, Berkeyakinan dan Bertanggungjawab
Kecerdasan Pelbagai: Interpersonal, Kinestetik dan Verbal-Linguistik
Kemahiran Bahasa:    Bertutur, Menulis dan Mendengar

Alat Bantu Mengajar
LCD, Projektor dan Komputer

Bahan Bantu Mengajar
Sampul Surat, Dam Ular, Dadu, Kertas A4


Fasa Pengajaran dan Pembelajaran

Objektif Fasa
Dan Kandungan
Kandungan Aktiviti
Bahan
Set Induksi
(5 minit)
Objektif:
·         Guru menarik perhatian murid untuk mengikuti pelajaran.
·         Mengimbas kembali pelajaran lalu kepada pelajar.
·         Guru memulakan pengajaran dengan memasangkan lagu kanak-kanak yang bersesuaian.
·         Guru meminta pelajar memberikan pendapat berkenaan nilai yang terdapat dalam gambar tersebut.
·         Pelajar mengingati lagu terbabit dan berlaku soal jawab antara guru dengan pelajar.
ABM:
LCD
Projektor
Komputer

Nilai:
Bersedia
Berkeyakinan
Fasa 1: Memberitahu
(5 minit)
Objektif:
·         Pengetahuan akan lebih terbina apabila aktiviti berfikir berlangsung.
·         Guru menimbulkan perasaan ingin tahu pelajar.

·         Guru menjelaskan tentang pelbagai jenis nilai murni yang terdapat dalam kehidupan seharian.
·         Guru menerangkan tentang kepentingan mengamalkan nilai murni sejak dari kecil lagi.

Pengetahuan sedia ada pelajar

Nilai:
Berfikir

Kemahiran Bahasa:
Bertutur

Kecerdasan Pelbagai:
Interpersonal

Fasa 3: Transisi
(10minit)
·         Setiap kumpulan perlu bekerjasama bagi menyelesaikan masalah yang diberikan.
·         Guru menunjukkan sampul surat yang berbeza warna kepada pelajar.
·         Pelajar akan membentuk kumpulan mengikut kumpulan blog.
·         Setiap kumpulan akan diberi soalan permulaan mengikut soalan teka-teki.
·         Kumpulan yang pertama berjaya menjawabnya dengan tepat dan betul akan memulakan permainan ini.
·         Pelajar akan membaling dadu dan dikehendaki menjawab soalan yang dikemukakan dalam setiap checkpoint.
·         Keseluruhan soalan yang wajib dijawab setiap kumpulan adalah tiga.
·         Aktiviti kedua ialah slot Anak Wayang.
·         Setiap kumpulan akan tampil ke hadapan dan mencabut satu sampul surat,
·         Setiap daripada sampul surat terbabit mengandungi satu situasi dan satu nilai murni.
·         Setiap kumpulan akan dibekalkan dengan beberapa alat bantu mengajar.
·         Para pelajar perlu  melakonkan aksi pentomin berdasarkan watak, situasi dan alat bantu mengajar yang disediakan.
·         Kumpulan lain perlu meneka apakah nilai murni yang cuba disampaikan kumpulan terbabit.

BBM:
Sampul surat
Dam Ular
Kertas A4

Kecerdasan Pelbagai:
Kinestetik

Nilai:
Bekerjasama
Fasa 4: Kerja Kumpulan
(10 minit)
Objektif:
·         Ahli kumpulan berinteraksi bagi menyelesaikan tugasan yang diberikan.
·         Guru membimbing dan memantau pergerakan setiap pelajar.
·         Pelajar berbincang sesama mereka bagi menyelesaikan tugasan yang diberi.
·         Aktiviti perbincangan berlangsung dalam keadaan terkawal.
·         Guru memastikan pelajar dapat menyiapkan tugasan dalam tempoh masa yang diberikan.
·         Guru akan membuat penilaian pada fasa seterusnya.

Kemahiran Bahasa:
Menulis

Kecerdasan Pelbagai:
Interpersonal
Fasa 5: Penilaian
(5minit)
Objektif:
·         Penilaian dibuat berdasarkan pembentangan kumpulan dan idea yang dikemukakan
·         Wakil daripada setiap kumpulan melakonkan nilai murni berdasarkan teks yang diberikan.
·         Pelajar lain akan menumpukan perhatian dan meneka nilai murni yang cuba disampaikan.
·         Guru membuat penilaian terhadap hasil kerja yang dilakukan pelajar.
Kemahiran Bahasa:
Mendengar
Bertutur

Kecerdasan Pelbagai:
Verbal-Linguistik

Nilai:
Berani
Berkeyakinan

Penaksiran
(5 minit)
Objektif:
·         Guru meminta pelajar membuat kesimpulan tentang aktiviti hari ini.
·         Pelajar bertukar-tukar pengetahuan ketika membentang.
Nilai:
Bertanggungjawab


REFLEKSI:




No comments:

Post a Comment